Одяг альпініста

Детально і зрозуміло – про одяг в альпінізмі

..альпінізм це процес
безперервного одягання і роздягання …
В.І.Грищенко

Погодні умови в горах дуже мінливі. Зараз світить сонце, безвітряна погода, тепло і затишно, хочеться роздягнутися і позасмагати. Раптом сонце сховалося за хмарою, налетів крижаний вітер, пішов сніг, і захотілося одягнути кілька пуховок…

Багато що залежить і від інтенсивності фізичної роботи: важкий рюкзак або складний маршрут так розігрівають, що аж дим іде, як би прохолодно не був одягнений. Зате потім сідаєш зачекати на тих, хто відстав або годину стоїш на перилах – наскрізь мокрий на крижаному вітрі. Альпіністський одяг повинен максимально зберігати комфорт в таких складних і суперечливих умовах.

 

Загальноприйнята стандартна тришарова схема одягу:

– Нижній шар – білизна

– Ізоляційний (утеплювальний) шар

– Зовнішній шар (вітро- і водозахисний)

Корисним поповненням до цього може служити одяг на пуху та інших утеплювачах.

Крім того, є правило: жодної бавовни! Речі з бавовни сильно вбирають вологу і тримають її в собі; мокрими – вкрай неприємні для тіла; не гріють, не захищають від вітру і важкі.

 

Нижній шар – білизна (base layer)

Натільна білизна має відповідати основним вимогам:

  • Безперешкодно виводити вологу від тіла, не намокаючи при цьому
  • Залишатися комфортною для тіла, навіть змокнувши
  • Зберігати гігієну тіла при багатоденному носінні (менш важлива, але також досить бажана якість)

Найкраще з цим справляється термобілизна (functional underwear). Її може замінити і просто фліс, вдягнений просто на голе тіло. Головне, щоб це не була бавовняна майка.

Термобілизна – білизна із синтетичної тканини з комірчастою структурою, спеціально розробленої для максимальної відповідності до трьох основних вимог нижнього шару одягу.

Для збереження гігієни тіла ця тканина містить речовини, що перешкоджають утворенню бактерій. Гарна термобілизна залишається приємною та свіжою, навіть якщо її не знімати десятками днів інтенсивної фізичної роботи в експедиції.

 

Ізоляційний (утеплювальний) шар (insulation layer)

Ізоляційний шар повинен:

  • Зберігати тепло тіла (навіть змокнувши)
  • Відводити вологу від тіла
  • Швидко сохнути

Також бажані якості:

  • Бути приємним до тіла
  • Зносостійкість

Найкраще з цим справляється фліс (fleece). Більш ефективні утеплювачі (синтепон і всі його сучасні зарубіжні аналоги, навіть найкращі) набагато краще гріють, але набагато гірше сохнуть. Тому якщо не передбачається умов для сушки щодня (тепле сухе приміщення для розвішування), використовують тільки фліс.

Фліс (що його також в народі називають “полар” або “поларка“) – синтетична тканина з начосом, спеціально розроблена для туризму.

 

Зовнішній шар (hard shell)

Завдання зовнішнього шару:

  • Захист від вітру
  • Захист від зовнішньої вологи (дощ, заметіль, глибокий сніг)
  • Вивід назовні випарувань від тіла

Зазвичай використовуються куртки з мембранних матеріалів без утеплювача (штормова куртка або “штормовка”). Вона повинна бути без утеплювача, щоб бути більш універсальною і швидко сохнути, хоч трохи “дихати” (пропускати назовні випаровування), інакше при інтенсивній фізичній роботі через десять хвилин ви станете мокріші, ніж від дощу.

Така куртка має бути непромокаюча, наскільки це можливо. І обов’язково мати капюшон.

 

Низ

Три шари зазвичай використовуються для верхньої частини тіла. Для низу три шари одягають тільки при екстремальному холоді. Зазвичай достатньо термобілизни і штормових штанів з мембраною (штормові штани).

Все вищеописане про матеріал штормових курток стосується і штормових штанів. Тільки з поправкою: якщо умови не зовсім вже зимово-екстремальні (глибокий сніг, мороз плюс сильний вітер), то важливіше, аби штани дихали, ніж аби вони не промокали і не продувалися.

Дуже зручні так звані “самоскиди” – штани, у яких штанини розстібаються по всій довжині і дозволяють знімати і одягати їх, не знімаючи взуття. Якщо на вас ще й одягнені бахіли і кішки, то протягнути через них штани неможливо. На маршруті знімати і потім одягати взуття займе близько 15 хвилин. На це може не бути часу, і доведеться годинами мерзнути без теплих штанів або, навпаки, страждати від спеки.

Флісові штани теж бажано мати з собою, якщо можливий значний холод. Ще в них приємно спати.

 

Комбіновані шари

Йдеться про одяг типу softshell і фліс з мембраною типу windblock (wind stopper). Він поєднує в собі властивості утеплювального і захисного шарів. Такий одяг краще “дихає”, ніж традиційні куртки (hard shell), але гірше захищає. Використовуючи його як верхній шар, можна почуватися комфортно за більш різноманітних зовнішніх умов, і тому рідше переодягатися. Softshell кращий, бо на нього не налипає сніг.

Коли зовнішні умови погіршуються (посилюється вітер, дощ), комбінованого шару як зовнішньої захисту буде недостатньо. Якщо мокрих опадів точно не буде, і стихія – це мороз і вітер, то можна спробувати йти в пуховці – так часто роблять туристи. Інакше доведеться вдягнути нагору звичайну куртку (hard shell). Тому доцільніше вважати, що комбінований шар береться не замість куртки, а замість одного з флісів. При цьому ми програємо по вазі, бо комбінований одяг важить в півтора-два рази  більше, ніж аналогічний за теплоізоляцією фліс. Зате виграємо по зручності – рідше перевдягаємося.

 

Пуховий одяг

Багатошаровість одягу додає йому універсальності – маючи три тонких фліски, можна більш гнучко підлаштовуватися під обстановку, одягаючи їх стільки, скільки потрібно саме зараз. Але іноді хочеться відразу сильно утеплитися на нетривалий час (наприклад, поки страхуєш напарника). Одягати і знімати купу речей займе багато часу. Крім того, коли досить холодно (зима, вітер), то можна замерзнути в будь-якій кількості флісів і мембран. Тут на допомогу приходять пухові речі – пуховий жилет і пухова куртка.

Пухові речі працюють зовсім не так, як фліси і мембрани. Створюючи потужну термоізоляцію (утеплення) і повністю захищаючи від вітру, вони не дихають і не сохнуть. З іншого боку, пухова куртка може дуже довго накопичувати в собі внутрішню і зовнішню вологу, зберігаючи під собою сухість (таким чином, пух виконує роль відразу і термоізолюючого, і зовнішнього шарів).

Пухова куртка (пуховка) – в основному, бівуачний одяг. Йти і працювати в ній не дуже зручно, а настільки сильний обігрів потрібен хіба що при дуже великих морозах. Увечері в таборі або біля намету вона може стати у пригоді, тому що втомлений організм мерзне сильніше, ніж зазвичай, а нічні холоди і мала рухливість посилюють замерзання. З іншого боку, нести річ тільки для використання в базовому таборі зазвичай невиправдано.

Пуховий жилет – дуже зручна і корисна річ. Максимально легкий і мініатюрний в упакованому стані, він може просто врятувати вас при раптових похолоданнях. Працювати на маршруті він практично не заважає (до речі, відмінна подушка).

 

Взуття

В принципі, підходить будь-яке шкіряне взуття а-ля outdoors, головне, щоб воно було без міського утеплювача типу хутра.

Але одинарна шкіра добре зігріває тільки до певної температури. Навіть в товстих шкіряних альпіністських черевиках ноги точно замерзнуть при температурах нижче -20, а то й раніше, особливо на бівуаці. Є два варіанти для великих морозів.

Перший – подвійні черевики. За конструкцією вони схожі на гірськолижні черевики, мають вкладиш з утеплювача, який можна виймати на ніч і частково просушувати.

 

Другий варіант – повні бахіли. Це полотняний чобіт з утеплювачем, який надягають поверх черевика (разом з підошвою). Такі бахіли дозволяють відчувати себе абсолютно комфортно в звичайних шкіряних черевиках навіть у дуже великі морози (наприклад, на семитисячниках). Оскільки підошва в них полотняна, їх використовують тільки в кішках або снігоступах. Також, вони чудові для використання біля намету, особливо для нічних походів в туалет в снігах.

Для одинарного взуття дуже важливо, щоб воно було вільним і дозволяло одягнути багато пар товстих шкарпеток. Пам’ятайте, що середня устілка зменшує взуття на піврозміру. Тому не бійтеся взяти занадто вільне взуття – це легко виправити устілками; навпаки ж – неможливо.
Корисно мати другу пару взуття, легшу. Пройти 10-20 кілометрів по сухій дорозі, а то і по асфальту в “пластиках” може бути важкувато. Бажано, щоб це було щось максимально легке, але таке, що реально використовувати для трекінгу взимку, хоч і без снігу. З іншого боку, друга пара – це додаткова вага і об’єм. Єдиного рішення тут немає.

 

Шкарпетки

Якщо черевики одинарні, то шкарпетки дуже важливі.
Тут грають роль матеріал і товщина. Матеріал повинен бути зігріваючий, зазвичай це шерсть (рекомендовано), Thermolite або фліс. В жодному разі вони не повинні містити бавовну; також не намагайтеся одягнути тонкі бавовняні шкарпетки під всі інші – це прямий шлях до обмороження.

Фірмові шкарпетки зручні і практичні, але найголовніше – матеріал. Наприклад, Coolmax служить для відводу поту в літніх походах. Вовняні шкарпетки Житомирської швейної фабрики, одягнені в три шари, зігріють краще, ніж суперфірмові шкарпетки з не відповідних до сезону матеріалів. “Термошкарпетки” – маркетингове слово, означає “круті шкарпетки”.

Дуже теплим варіантом все ще залишаються товсті вовняні шкарпетки ручної в’язки. Мінус – вони збиваються і зминаються, тому в них незручно ходити. Спати в них чудово.

 

Рукавиці

Кращим варіантом є два шари. Внутрішні, теплі, наприклад з флісу, які можна швидко висушити; і зовнішні (так звані верхонки), які повинні не продуватися. Або хоча б будь-які внутрішні і будь-які зовнішні. Зовнішні можуть бути дуже великі, це не надто заважає.

Загалом, пасують і звичайні гірськолижні рукавички. Хоча вже при -15 при сильному вітрі в них буде дуже холодно.

Рукавиць має бути не менше двох пар, оскільки вони мають властивість губитися і намокати. Якщо на сильному морозі опинитися в мокрих рукавицях (а це запросто), то до вечора без обморожень не обійтися.

 

Шапка

Бажано мати і тонку шапку, і товсту. В -20 і сильний вітер захочеться одягнути їх обидві, а зверху капюшон. У безвітряну погоду буває корисна бандана.

Дві шапки мати необхідно – якщо одна шапка загубиться (наприклад, зірве з голови і віднесе вітром), в табір можна повернутися інвалідом (капюшон не допоможе).

 

Балаклава, “фантомаска”

Коли в мороз дме вітер, нічим не закрите обличчя легко обморозити. За не настільки низьких температур, але в сильну заметіль, обличчю просто боляче. Тоді на обличчя надягають балаклаву, що частково закриває його, або фантомаску, що закриває повністю. Взагалі, балаклаву можна розглядати як комфортну шапку і ходити в ній завжди, коли холодно.

Декому подобаються ті, які зовсім не продуваються, з мембраною; іншим – зовсім тоненькі, як з термобілизни. Під час першої поїздки можете взяти обидві, щоб визначити яким ви надаєте перевагу.

 

Гамаші (бахіли)

Мається на увазі та частина одягу, що закриває черевик від попадання в нього снігу через верх. Вони необхідні.

Існує плутанина в термінах. Є бахіли – це те, що закриває взуття повістю, разом з підошвою, ними користуються лікарі і рибалки. “Ліхтарики”, “гамаші”, “гетри” – частина трекінгового одягу, про яку ми говоримо. Але зараз всі ці слова використовуються як синоніми, не дивуйтеся.

 

Окуляри (гірськолижна маска)

І те, і інше має захищати очі:

  • Від хуртовини
  • Від вітру в мороз
  • Від сонця і ультрафіолету на снігу в ясну погоду.

В окуляри все одно замітає і задуває, а маска норовить запотіти… але без них іще гірше. Щось одне мати дуже бажано, можна брати і те, і інше, й на власному досвіді вибрати, що і коли зручніше.