Снігоступи

Що таке снігоступи і з чим їх носять, як в них ходять і звідки вони взялися

Незвичне для нашого вуха “сноушуінг” (від snowshoes (англ. snow – сніг и shoes – взуття) – ходьба, прогулянки, біг по снігу з використанням снігоступів, популярний в усіх північних країнах вид активного відпочинку, а в нас – майже невідомий.

Що таке снігоступи?

Снігоступи це дві легкі й компактні платформи, які кріпляться до ніг. При перенесенні ваги на снігоступ вага розподіляється на всю площу снігоступа, під ним створюється подушка ущільненого снігу, яка слугує опорою при ходьбі.

На відміну від лиж, снігоступи не ковзають, на них переміщаються крокуючи. В передній частині площини снігоступа розміщений невеликий отвір, куди в момент відштовхування опускається носок черевика. А вісь обертання платформи знаходиться безпосередньо під стопою.

Хвіст важчий ніж ніс, тому під час підйому ноги ніс снігоступа завжди підіймається вгору. Така конструкція значно скорочує амплітуду вертикальних рухів та полегшує ходьбу.

 

Невеликий екскурс в історію

Люди почали виготовляти снігоступи ще з тих часів, коли вперше зіткнулися з глибоким снігом. Тобто в палеоліті. В Старому Світі снігоступи використовувалися, але були менш поширені, ніж лижі.

Зате в Північній Америці до приходу європейців індіанці та  ескімоси використовували тільки їх – лижі-ракетки, канадські лижі, індіанські лижі.

Найпростіші снігоступи це пласкі дощечки, прив’язані до ніг. Такі використовували грузини, казахи та інші народи. Ця конструкція має ряд недоліків. Пряма пластина легко занурюється у пухкий сніг на всю його глибину, якщо її поставити на сніг під певним кутом. 

У болотистих місцевостях Росії використовуються так звані «ведмежі лапи» – плетені з верболозу овальні решітки. Влітку в них можна ходити по болотах, а взимку – по снігу.

Народи півночі Азії (чукчі, коряки, ітельмени) використовували рамку – або овальної форми, або з двома кінцями (якщо вона складалася з двох планок). Чукчі називали такі конструкції «воронячими лапками». Цю ж назву запозичили і росіяни-камчадали.

Сучасні снігоступи по суті повторюють класичну конструкцію, лише виготовляються з сучасних матеріалів – рама виготовляється з міцної та легкої металевої трубки, а роль плетіння виконує мембрана ПВХ. Також є інший тип снігоступів – з суцільним пластиковим деко.

Перша прогулянка зимовим лісом на снігоступах зазвичай стає справжнім відкриттям навіть для бувалих любителів зимового туризму. Легкість ходіння по глибокому снігу, відсутність необхідності в лижні, повна свобода вибору напрямку руху дуже радують. І навіть те, що на снігоступах не можна ковзати як на лижах, зовсім не применшує їхні переваги.

Вибір снігоступів

Для початку потрібно визначитись, як і в яких умовах ви плануєте користуватись цим спорядженням.

Снігоступи рамної конструкції найбільш універсальні, їх легко ремонтувати навіть у похідних умовах. Пружна трубчаста рама дозволяє легше бігати і  зістрибувати з перешкод. Вони можуть використовуватись скрізь, але особливо зручні – в умовах рівнинних лісів та на низькогірному рельєфі.

Суцільне пластикове деко виккористовується для снігоступів меншої площі, для умов високогіря, часто оснащується додатковими фірновими зубцями та упором під п’яту, які полегшують підйом по крутому схилу. Такі суцільнопластикові снігоступи заазвичай компактні та особливо популярні серед сноубордистів для підходів на фрірайдові маршрути,  також інколи використовуються альпіністами для тієї ж мети – підходів під основний маршрут.

Довжина снігоступа повинна складати приблизно 2,5-3 довжини вашої стопи, а ширина не більше 1 стопи. Не варто обирати надто великі снігоступи – вони будуть незручні при активному маневруванні в заростях та громіздкі у транспортуванні.

Важливим показником є вантажопідйомність снігоступів. Вона вказується в кілограмах і вказує на те, наскільки надійним буде це спорядження і  чи не будете ви провалюватись в снігу, незважаючи на наявність снігоступів. Намагайтесь, щоб ваша вага не перевищувала максимально допустиму для снігоступа вагу, при цьому враховуйте не лише власну вагу, а й вагу вашого рюкзака та іншого спорядження, яке ви нестимете на собі.

Кріплення бувають універсальними та рантовими. Перші можна пристебнути до будь-якого типу взуття. Такі кріплення дещо нагадують м’які кріплення сноуборду і є найбільш поширеними. Другий тип кріплення  годиться тільки для гірськолижних та альпіністських черевиків з рантом під льодові кішки.

Перші кроки

На відміну від лиж, де для катання необхідні мінімальні навики, снігоступи може одягнути будь-яка людина і зразу ж упевнено в них піти.

Сучасні трекінгові снігоступи використовуються зі спеціальним взуттям. Але це не обов’язкова умова, для початку підійдуть звичайні зимові черевики з високим верхом. Ходьба буде набагато зручніша з лижними палицями в руках, техніка нагадує «Nordic walking» (скандинавську ходьбу).

Крок у снігоступах дуже м’який. Це робить прогулянки приємними навіть для людей, що мають проблеми з суглобами. Дане спорядження цілком підходить для неквапливої прогулянки по засніженому лісі чи парку. Вага плавно та рівномірно переноситься на всю поверхню ступні. А при підйомі ноги всі м’язи нижче коліна розслабляються, оскільки не потрібно направляти снігоступ – його ніс сам випливає зі снігу.

Ходьба по рівнині, якщо говорити мовою лижників, “перемінно-двокрокова” – на один крок припадає один поштовх палицею. При підйомі на круту гору зручно переключатись на “одночасно-двокрокову” ходьбу, коли на два кроки робиться синхронний поштовх обома руками.

Якщо палиць нема, ходьбу полегшують широкі рухи руками. Бачили, як йде снігова людина в знаменитих кадрах кінохроніки? Сміливо копіюйте рухи єті. Саме так виглядає динаміка спокійної ходьби в снігоступах без палиць.

Де можна займатись сноушуінгом?

В будь-якому лісі за межею міста, там де катаються на лижах. Тільки вибір маршрутів зі снігоступами на ногах – на порядок ширший. Вам не потрібна лижня, йдіть куди хочеться. Ви ніколи не заблукаєте, повернетесь по власних слідах. Ну і, звісно, в найближчих горах. Ті місця, де літом пересуватись важко і навіть неможливо (через наявність боліт, високої трави), взимку на снігоступах перетворюються на парк для прогулянок та активних тренувань. Для вас не буде недоступних місць, через будь-який ліс можна буде пройти навпростець.

Купити снігоступи можна в багатьох спортивних магазинах. З кожним роком вибір типів, розмірів та моделей збільшується. Якщо ви все ще сумніваєтесь, чи вам підійде така річ – можна взяти снігоступи на прокат в тих же магазинах спорядження, спробувати походити, а вже потім вирішити, чи варто їх купувати.